| خانه | ثبت نام | ورود اعضا | جستجو | كلوب ها | چت | بلاگ توییت | نوشته ها | سوالات متداول | همسنگ | لينكها | آمار | راهنما | | فروشگاه |بخش: تمام دسته بندي ها

نکته های 93

دوستان گرامی
در این تاپیک نکته هایی را که درنگاه بلند مدت نسبت به شرکتها باید لحاظ گردد را به مرور گرد آوری می کنیم .

امید که ما را در این راه یاری نمایید.
نويسنده: kumarsتاريخ ايجاد: 2014/03/01 00:08:18آخرين بروز رساني: 2014/04/11 21:20:23
امتياز: 10 (2 آراء), تعداد بازديد: 1529


بلاگ من و شما
اينجا همانجايي است كه من و شما با هم تبادل نظر مي كنيم


ازاد سازی سهام عدالت 2014/04/14 13:03:38
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی امروز در جمع خبرنگاران در سازمان خصوصی سازی گفت: دو باشگاه ورزشی استقلال و پرسپولیس دارایی‌های میلیاردی دارند و قیمت پیشنهادی برای واگذاری آن دو به وزارت ورزش ارائه شده است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی افزود: عمده شرکت‌های قابل واگذاری، غیربورسی هستند.

معاون وزیر اقتصاد در مورد آزادسازی سهام عدالت گفت: این امر در انتظار تصمیم هیأت واگذاری قرار دارد.

عبدالله پوری حسینی تأکید کرد: تسهیلات ویژه‌ای برای بخش خصوصی واقعی در گرفتن تصدی‌های دولتی در نظر گرفته شده است.

وی گفت: تمام شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی به وظایف خود مبنی بر ورود به بورس عمل نکرده‌اند.

rkhoeyniha

تلاش دولت برای بین الملی سازی بورس کشور 2014/04/13 23:52:24
اثر مذاکرات ژنو به بازار سرمایه هم رسید. مدیرعامل بورس تهران به لندن سفر کرد و تهیه طرح جامع بین‌المللی‌شدن بورس در تعامل با بازار‌های جهانی در دستور کار قرار گرفت.

این امر چالش جدید دیگری در مقابل بورس کشور باز نمود. همانگونه که سال گذشته ملاحظه شد شرکتهای خودرویی در راستای تامین نقدینگی به چند گزینه روی آوردند از جمله :
*فروش بخشی از دارایی ها
*تلاش برای واگذاری سهام به شرکتهای خارجی
لذا برای جذاب نمودن ارزش واگذاری سهام به شرکتهای خارجی به ناگاه سهام خودروسازها در ورطه سقوط قرار گرفت و این شد که امروز می بینید. الان هم گفته می شود که :
چانگان بخشی از سهام سایپا را خریده
مذاکرات جدی در رابطه فروش سهام ایران خودرو به پژو , گروه بهمن به ایسوزو ژاپن , ایران خودرو دیزل با بنز آلمان و سایپا دیزل با ولو سوئد و ... صورت گرفته است و انتظار نهایی شدن توافق ژنو را دارند.

حال هم با خبر شده ایم که ظاهرا موافقت شده که نام بورس ایران در AIM درج گردد.
لذا تا نهایی شدن مشارکت شرکتهای خارجی در بازار بورس ایران
نمی توانیم تحول شگرفی را در رشد شاخص شاهد باشیم. البته این یکی از دلایل تاثیر گذاری است که به ان اشاره می کنیم . دلایل دیگر که مربوط به اعمال برنامه های کنترل رکود و هدفمندی است همچنان بر بورس سایه افکنده اند.

لذا
دوستان انتظار شگرفی از بورس در نیمه نخست سال جدید نداشته باشید.چرا که تا نهایی شدن عوامل گفته شده حقوقی ها حظور پرقدرتی در بورس نداشته و شاهد تغییر محسوسی نخواهیم بود.
فراموش نکنید که 10 شرکت شاخص ساز بورس دولتی هستند

kumars

چشم انداز کلی اقتصاد 93 2014/03/17 21:58:13
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تلاش خواهیم کرد تا از واگذاری مستقیم شرکتهای دولتی به دستگاههای طلبکار جلوگیری کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی طیب نیا در خصوص واگذاری بخشی از سهام دولت بابت رد دیون به دستگاههای طلب‌کار اظهار کرد: دولت به برخی از دستگاهها بدهی‌هایی دارد که این بدهی‌ها باید تسویه شوند، ضمن این که براساس قانون دولت می‌تواند منابع ناشی از فروش سهام شرکتهای دولتی را بابت این بدهی ها به دستگاههای طلبکار پرداخت کند که ایرادی هم در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: اما نکته مهم در این خصوص این است که سهام شرکتهای دولتی نباید به طور مستقیم به دستگاه های طلبکار داده شود و سازمان خصوصی سازی باید سهام شرکتهای دولتی را به بخش خصوصی واگذار کند و درآمدهای ناشی از آن را بابت رددیون دولت به دستگاههای طلبکار بپردازد.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: با این حال سعی خواهیم کرد در سال آینده تهاتر را به حداقل برسانیم و در جاهایی هم که رددیون انجام می شود سیاست دولت به گونه ای است که سهام دولتی فروخته شود و منابع حاصل از آن به دستگاههای طلبکار پرداخت شود.تلاش خواهیم کرد تا در آینده از واگذاری مستقیم شرکتهای دولتی به دستگاههای طلبکار جلوگیری کنیم.
نتیجه:
در سال 93 با دو چالش عمده روبرو هستیم:
1- عرضه های خصوصی سازی بابت رد دیون
2- عرضه های سهام عدالت

لذا اکیدا به سرمایه گذاران توصیه می شود که در انتخاب سهام مورد نظر خود دقت کرده و در سهامهایی که خصوصی سازی و سهام عدالت روی آنها فعال است ؛ سرمایه گذاری سنگین انجام ندهند.

لطفا قبل از خرید شرکتهای فهرست شده در این تاپیک را مد نظر قرار دهید :
فهرست شرکتهایی که خصوصی سازی در آنها فعال می باشد

kumars
عدم امکان آزاد سازی سهام عدالت

سیدمیرعلی‌اشرف عبدالله پوری حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره آخرین جزئیات آزادسازی سهام عدالت اظهار داشت: آزادسازی سهام عدالت بستگی به عزم جدی دولت و مجلس دارد.

وی ادامه داد: اگر دولت و مجلس اقدامی برای آزادسازی سهام عدالت نکنند و در این باره لایحه‌ای به تصویب نرسد، سهام عدالت همچنان آزاد نخواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا سهام عدالت با توجه به رویه فعلی در شش ماهه ابتدایی 93 آزاد خواهد شد یا خیر؟ گفت: با توجه به بدهی سهام عدالت به دولت فعلاً امکان آزادسازی به طور کامل وجود ندارد و در این خصوص هر گونه تصمیم در این خصوص نیازمند مصوبه هیأت وزیران و تأیید مجلس است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با تأکید بر اینکه اگر دولت و مجلس تصمیمی در این باره نگیرند، سهام عدالت تا سه سال آینده نیز آزاد نخواهد شد، گفت: با توجه به بدهی سهام عدالت، امکان آزادسازی سهام وجود ندارد، مگر آنکه دولت و مجلس تصمیمی بگیرند.

پوری حسینی در پاسخ به سؤال دیگر فارس مبنی بر اینکه آیا از دریافت یارانه انصراف داده‌اید یا خیر؟ گفت: از ابتدا یارانه دریافت نکرده و اکنون نیز ثبت‌نام نخواهم کرد.

به گزارش فارس، رئیس سازمان خصوصی سازی درباره فعالیت‌های این سازمان در سال 92 و برنامه‌ها برای سال 93 روز دوشنبه هفته جاری نشستی خبری با حضور اصحاب رسانه خواهد داشت.
2014/04/13 22:50:30

فلزات اساسی و فولاد 2014/03/01 00:16:09
گروه مهم فلزات اساسي پيش‌بيني‌هاي نااميد كننده‌اي را به اطلاع سهامداران خود رساندند كه در اين ميان ضعف گزارش‌هاي توليد‌كنندگان سرب و روي چشمگير بود. فولادسازان، ملي مس و ايرالكو نيز از قافله پيش‌بيني‌هاي ضعيف عقب نماندند و عمدتا كاهش برآورد سودآوري نسبت به آخرين بودجه امسال را منتشر كردند، تا شاخص صنعت فلزات اساسي افت 3/3 درصدي را در مقياس هفتگي تجربه نمايد.

كنكاش در بودجه‌هاي اعلامي نشان از واقع بيني برآورد شركت‌ها بر اساس نرخ دلار 3 هزار توماني دارد و احتمالا اميد افزايش سودآوري در اين صنعت با عنايت به ثبات حجم توليد تنها منوط به افزايش نرخ ارز خواهد بود.

kumars
با توجه به نسبت هشدار‌انگيز 160 درصدي بدهي شركت‌هاي چيني در مقايسه با كل توليد ناخالص داخلي (كه 50 درصد از متوسط اقتصادهاي توسعه يافته بيشتر است) هر گونه كند شدن رشد اقتصادي چين يا وقفه در پمپاژ اعتبار بانكي آسان به اين بخش به زعم بسياري از كارشناسان مي‌تواند يك سلسله از ورشكستگي‌هاي ممتد در شركت‌هاي چيني را رقم بزند.
در هر حال در واكنش به اين تحولات، بازار سهام شانگهاي سقوط خود را از ابتداي سال ميلادي در هفته جاري تا سطح 10 درصد گسترش داد و قيمت فلزات اساسي نيز در اثر نگراني از افت تقاضاي اژدهاي زرد افت شديدي تجربه كردند؛ تا آنجا كه قيمت مس با حدود 8 درصد ريزش به كمتر از 6500 دلار در هر تن افت كرده است.
با توجه به ارتباط سودآوري بخش مهمي از شركت‌هاي بورس تهران با قيمت مواد اوليه و كالاها به نظر مي‌رسد فعالان بورس تهران بايد از اين پس، بيش از پيش تحولات مربوط به چين را دنبال كنند تا از احتمال بروز يك بحران غيرمترقبه در دومين اقتصاد بزرگ جهان و عواقب آن در زمينه سقوط قيمت فلزات و كالاهاي اساسي در امان بمانند.
=========================
93/02/11
صنعت فولاد می‌تواند یکی از صنایع مورد توجه بازار در ماه‌های آینده باشد به‌خصوص آنکه علاوه‌بر افزایش نرخ‌ها خبرهای خوب دیگری از شرکت‌های این گروه می‌رسد. برای نمونه فولاد مبارکه به زودی فولاد هرمزگان را به بورس خواهد آورد. همچنین، ذوب‌آهن بعد از موفقیت در خرید معدن زغال‌سنگ شرقی امسال تصمیم به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارد یا فولاد ارفع می‌تواند بیش از پیش‌بینی‌هایش در مورد ظرفیت تولید شمش کارخانه ظاهر شود.

مبنای فروش سنگ‌آهن به فولادسازی‌ها نرخ شمش فولاد خوزستان در بورس کالا است. شرکت‌های سنگ‌آهنی بودجه خود را بسیار محافظه‌کارانه ارائه کرده‌اند و در صورت بهبود شرایط بازار می‌توانند به شدت مورد توجه قرار گیرند. برای نمونه چادرملو گزارش پیش‌بینی 93 خود را بر مبنای فروش شمش 1500 تومانی تنظیم کرده است در حالی که خود فولاد خوزستان در پیش‌بینی‌هایش قیمت شمش را 1578 تومان لحاظ کرده و در حال حاضر در بورس کالا 1611 تومان است. از سوی دیگر، چادرملو میزان تولید محصولاتش را نیز پایین در نظر گرفته است. برای نمونه این شرکت در سال گذشته بیش از یک میلیون و پانصد هزار تن گندله تولید کرده بود در حالی که برای سال 93 پیش‌بینی تولید یک میلیون و چهارصد هزار تن گندله کرده است که صد هزار تن کمتر از سال گذشته است. بنابراین، از هر دو محل افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش میزان تولید می‌تواند تعدیل خوبی دهد. همچنین این شرکت افزایش سرمایه 42 درصدی در اختیار هیات‌ مدیره دارد که دور از انتظار نیست در مجمع عمومی امسال اعمال شود.
2014/05/03 07:30:25

بانکها 2014/03/01 00:14:08
بسياري از بانك‌ها و موسسات اعتباري در هفته‌هاي اخير اقدام به معرفي سپرده‌هاي ويژه با سود روزشمار بيش از 22 درصد به مشتريان خود كرده‌اند. اين اقدام با توجه به «قرمز» بودن حساب بانك‌ها نزد بانك مركزي (كه به معناي اضافه برداشت از بانك مركزي با نرخ سود گزاف 34 درصد در سال است)، موجب ايجاد يك رقابت روزمره در بالا بردن نرخ سود سپرده به‌منظور خروج بانك‌ها از وضعيت پرهزينه كنوني شده است.

با توجه به جو ركودي در عرصه اقتصاد (كه مشكل تسهيلات معوق و تهديد اضافه برداشت بانك‌ها از بانك مركزي را تداوم مي‌بخشد) و نيز هدف‌گذاري تورم 20 تا 25 درصدي براي سال آينده توسط دولت به نظر مي‌رسد سال 93 نه تنها در بردارنده خبر كاهش نرخ سود سپرده بانكي نباشد، بلكه احتمالا رقابت بانك‌ها براي جذب منابع با نرخ‌هاي سود بالاتر از 20 درصد كمابيش ادامه يابد.

kumars
بانك‌ها با عنايت به احتمال گشايش مبادلات خارجي در سال آينده از گروه‌هاي مورد توجه بازار هستند. 2014/03/01 00:16:57

قطعه سازان 2014/03/01 00:10:49
قطعه‌سازان خودرويي نيز با فرض افزايش قابل ملاحظه تيراژ توليد ناشي از بهبود وضعيت اين صنعت در سال آينده پيش‌بيني‌هاي سود خود را بعضا تا دو برابر امسال افزايش دادند، هر چند به واسطه P/E بالاي اين سهام ناشي از رشد قبلي قيمت‌ها، اين پيش‌بيني‌ها لزوما اثر مثبتي در وضعيت سهام قطعه سازان نداشت.
kumars
احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت : برخی از خودروسازان خارجی آمادگی خود را جهت همکاری و مشارکت با مجموعه های خودروساز داخلی اعلام کرده اند، به گونه ای که به عنوان نمونه می توان به مذاکرات شرکت سایپا با شرکت کیا موتورز جهت راه اندازی خط تولید سواری سراتو اشاره کرد. 2014/03/11 22:10:20

سیمانی ها 92/12/10 2014/03/01 00:09:23
سيماني‌ها در يك سياست هماهنگ پيش‌بيني افزايش20 درصدي قيمت‌هاي فروش از خردادماه سال آينده را در بودجه‌هاي خود لحاظ كرده‌اند و به اين ترتيب از افت سودآوري ناشي از رشد هزينه‌ها به ويژه در بخش انرژي در امان مانده‌اند؛ هرچند هنوز نشانه‌اي از احتمال موافقت مراجع قيمت گذاري با پيش فرض مزبور در دست نيست.
kumars


| زمان ايجاد: 0.0435500 ثانيه. | کاربران آنلاين - 0 | ميهمانان آنلاين - 7 | اين بخش متعلق است به: كانون دانش |

ايميل به مدير سايت | پرسش از مدير | فيد آر اس اس همسنگان | پیشنهاد و انتقاد | شرايط عضويت | توصيه هاي امنيتي