| خانه | ثبت نام | ورود اعضا | جستجو | كلوب ها | چت | بلاگ توییت | نوشته ها | سوالات متداول | همسنگ | لينكها | آمار | راهنما | | فروشگاه |

كلوب ها

كلوب ها :: جستجو در كلوب :: گزينه هاي كلوب :: برترينها در كلوبها


H- كلوب هاي مهندسي > مهندسی حفاری نفت > بازرسی فنی مخازن ذخیره
Siavash001 #1
پستها: 1186

آف لاين
2014/06/24 11:16:59
بازرسی فنی مخازن ذخیره

انواع مخازن ذخیره
مخازن جهت نگهداری و ذخیره سازی شاره ها مورد استفاده قرار می گیرند. بطور کلی مخازن بر اساس موارد زیر طبقه بندی می شوند :
۱- ماهیت ماده ای که بایستی در آن ذخیره شود.
بر این اساس مخازن به سه نوع مخازن نگهداری مواد در فشار محیط - مخازن نگهداری با فشار متوسط و مخازن نگهداری شاره ها با فشار پایین طبقه بندی می شوند.
۲- دمای کاری
بر این اساس مخازن به دو دسته مخازن نگهداری در دمای محیط و مخازن نگهداری در دماهای پایین دسته بندی می گردند.
۳- نوع سازه مخازن
در این نوع دسته بندی مخازن به چند دسته بالای سطح زمین - زیر سطح زمین و دو دیواره تقسیم بندی می شوند.
بطور کلی طراحیهای اصلی مورد استفاده در ساخت مخازن ذخیره را می توان به چهار گروه تقسیم بندی نمود :
۱- مخازن با سقف ثابت. سقف این مخازن جزء ساده ترین نوع مخازن می باشند و اکثر دوستان با این نوع مخازن سرو کار داشته اند. سقف این مخازن در جهت افقی و عمودی بدون حرکت می باشند.
۲- مخازن ذخیره با سقف شناور خارجی.
۳- مخازن ذخیره با سقف شناور داخلی.
۴- مخازن ذخیره سقف شناور با پوشش سقف گنبدی
۵- مخازن ذخیره با فشار متوسط
مخازن ذخیره با سقف ثابت :
این نوع مخازن جهت نگهداری موادی به کار می روند که در دمای محیط بخار نمی شوند . بطور دقیق این مخازن جهت نگهداری موادی مورد استفاده قرار می گیرند که فشار بخار واقعی آنها در دمای کاری مخزن کمتر از 1.5PSI باشد.بعنوان مثال می توان به مخازن نگهداری گازوئیل اشاره کرد. سقف این مخازن با توجه به شرایط طراحی به صورت گنبدی یا مخروطی ساخته می شود.
بطور کلی این مخازن به سه نوع طبقه بندی می شوند :
۱- مخازن سقف ثابت بدون فشار که جهت نگهداری مواد در فشار محیط استفاده می گردند و دارای دریچه ای آزاد به فضای بیرون می باشند.
۲- مخازن با فشار کاری پایین و ۳- فشار کاری بالا که جهت نگهداری شاره ها در فشار کاری پایین و بالا استفاده می شوند و با استغاده از شیرهای تغییر فشار با محیط بیرون در ارتباط می باشند.
مخازن با سقف شناور :
سقف این مخازن بصورت شناور طراحی می شوند تا از بخار شدن محتویات و ایجاد فشار بخار زیاد در مخازن جلوگیری شود. بطور کلی این مخازن برای نگهداری موادی با فشار بخار بالاتر از 11.1PSI مورد استفاده دارند. از جمله این مواد می توان به نفت سفید و مازوت اشاره نمود.
۱- مخازن با سقف شناور خارجی :
این مخازن در فشار محیط کاربرد دارند و زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که قطر مخزن بیشتر از ۱۵ متر باشد. در این مخازن سقف ثابتی وجود ندارد و سقف شناور بصورت دو لایه برای جلوگیری از غرق شدن سقف و همچنین به تعادل رساندن فشار شناوری سیال با فشارهای خارجی از قبیل فشار وارد ناشی از وزن برف باریده شده بر روی سقف ساخته می شود.
۲- مخازن با سقف شناور داخلی :
این مخازن دارای یک سقف شناور می باشند که به وسیله یک سقف ثابت محافظت می شود. بایستی دقت کرد که ساخت این مخازن مشکل تر از مخازن با سقف شناور می باشد و معمولا برای نگهداری مایعات بسیار فرار و گرانقیمت مانند سوخت هواپیما استفاده می شوند.
۳- مخازن سقف شناور با سقف گنبدی خارجی

به اين مطلب امتياز دهيد:

+1
Siavash001 #2
پستها: 1186

آف لاين
2014/06/24 11:26:53


Painting Procedure
دستورالعمل رنگ آمیزی از مواردی است که دارای نکات ریز و ظریف بسیاری می باشد و بایستی جهت بدست آوردن یک لایه رنگ مناسب کلیه موارد مورد نیاز در این دستورالعمل ذکر شود. اولین مطلب در خصوص رنگ آمیزی سطح نحوه آماده سازی سطح مورد نظر با توجه به رنگ مورد استفاده می باشد.
روشهای گوناگونی برای آماده سازی سطح در نظر گرفته می شود که می توان به روشهای زیر اشاره نمود.
1- تجهيزات پاشش مواد ساينده متحرك
2- تجهيزات آماده سازي سطح با خلا .
3- دستگاه سنگ ( كه با هواي فشرده كار مي كند)
4- برس سيمي دوار
5- تفنگ سوزني
6- پوسكن ( كه با هواي فشرده كار مي كند).
7- دستگاه سنگ تراش دستي با لبه فلزي سخت تعويض شونده.
8- برس سيمي سخت با اندازه مختلف
مراحلی برای آماده سازی هر سطح در نظر گرفته می شودکه بایستی قبل از اعمال رنگ انجام شوند:
1- بر طرف كردن گريس ،‌روغن و ساير آلودگيهاي نفتي و غيره
2- تراشيدن زنگها و رنگها با چسبندگي كم تاولها و غيره
3- بر طرف كردن زنگهاي باقيمانده بوسيله پاشش مواد ساينده يا ابزار دستي (POWER TOOLS)
4- درصورت لزوم پاکسازی لایه رنگهای قبلي .
5- شستشوی سطح لایه اول رنگ با آب شیرین پیش از اعمال لایه بعدی.
درجه آماده سازي سطح
جهت ارزيابي سطح آماده سازي شده براي رنگ آميزي استاندارد هاي مختلف نظير SSPC وNACEو ISO 8501 مورد استفاده قرار مي گيرند .

در ارتباط با هر كدام از درجات آماده سازي سطح که در استانداردSSPC Steel Structure Painting Council) اشاره شده است توضيحي مختصري در زير داده مي شود:
۱- تميز كاري با استفاده از حلال (Solvent Cleaning SSPC-SP-):
اين روش جهت تميز كاري مواد حل شونده نظير روغن وگريس بوده واغلب پيش از انجام Blast Cleaning انجام مي شود وبه تنهايي بكار برده نمي شود چرا كه قادر به از بين بردن زنگ زدگي هاي روي سطح فولاد نمي باشد . البته اين روش در مورد قطعاتي كه آلوده به چربي ومواد روانكار باشد قبل از عمليات Blast Cleaning لازم مي باشد معمولاًپس از شستشو با حلال سطح يك مرحله نيز با آب شسته شود.
۲- تميز كاري با ابزار دستي ( Hand Tool Cleaning SSPC-SP-2) :
اين روش در بين تمامي روشهاي آماده سازي سطح كند ترين وبي كيفيت ترين روش مي باشد اما ساده وسريع بوده ونياز به سرمايه گذاري ندارد ابزارهايي كه بدين منظور استفاده مي شوند عبارتند از برس سيمي چكش و غيره .اين روش در مواردي كه انجام سند بلاست ممكن نباشد وجهت زدودن جرقه هاي جوشكاري بسيار موثرمي باشد.قبل و بعد از انجام عمليات سطحي جهت دسترسي به SSPC-SP-2 سطح مي بايست عاري از آلودگي هاي مربوطه به SSPC-SP-۱ نظير چربي ها باشد .
2- تميز كاري با ابزار مكانيكي قوي (Power Tool Cleaning SSPC-SP-3):
اين روش نسبت به روش دستي سريع تر وموثر تر مي باشد . اما گاهي اوقات سطح بدست آمده از پروفيل مناسبي برخوردار نبوده واز چسبندگي خوبي نيز برخوردار نمي باشد ابزارهائي نظير Wire brush در اين روش بكار برده مي شوند قبل از انجام تميز كاري با ابزار مكانيكي لازم است كه كليه آلودگي هاي نظير چربي ، مواد روانكار نمك ها وغيره از روي سطح زدوده شوند.
3- اسيد شوئي(SSPC-SP-8) Acid Pickling:
اين روش جهت قطعات كوچك واكثراً در آزمايشگاه استفاده مي شود كه بتوان آنها را در ظرف اسيد غوطه ور ساخت ابتدا فقط قطعه در محلول اسيد سولفوريك شسته شده تا زنگ روي آن برداشته شود سپس توسط آب گرم ومحلول رقيق اسيد فسفريك شسته مي شود اين روش نسبت به روش Blast Cleaning ارزان تر وساده تر مي باشد اما جهت سازه هاي بزرگ قابل كاربرد نمي باشد.
4- بلاستينگ سازه هاي فولادي :
اين روش بهترين روش جهت آماده سازي سطح قبل از رنگ آميزي مي باشد. قبل از انجام Blast Cleaning آلودگي هاي سطحي نظير چربي وگريس و نمك مي بايست از سطح قطعه پاك گردند.انجام اين عمليات باعث ايجاد زبري سطح گشته و در نتيجه ميزان چسبندگي رنگ به سطح مورد نظر افزايش مي يابد.عمليات Blast Cleaning به دو روش گريز از مركز وهواي فشرده انجاممي گردد. عواملي كه در روش دوم يا هواي فشرده كه بسته به نوع ساينده (سندگريت يا شات بلاست) نيز ناميده مي شود موثر مي باشند عبارتند از 1- مهارت اپراتور 2- فاصله وزاويه يا سطح 3- تنظيم تجهيزات به نحوي كه مقدار مناسبي از مواد ساينده با سرعت مناسب در اختيار باشد.4- استفاده از سايز مناسب كمپرسور ونازل 5- كيفيت مواد ساينده.
اندازه و شكل مواد سايا تاثير بسيار زيادي در زبري سطح ايجاد شده دارا مي باشد (Roughness Profile, Surface Roughness). نکته بسیار مهم در خصوص زبری سطح این است که در حقیقت نقاط ایجاد شده توسط برخود مواد به سطح بعنوان پایه برای چسبندگی رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. بدین معنا که یکی از عوامل تاثیر گذار در چسبندگی رنگ زبری مناسب سطح آماده سازی شده می باشد.

به اين مطلب امتياز دهيد:

0
كاربران حاضر:

شما از امتياز لازم براي پاسخ به موضوع مطروحه دركلوب برخوردار نيستيد.


| زمان ايجاد: 0.0266211 ثانيه. | کاربران آنلاين - 0 | ميهمانان آنلاين - 7 | اين بخش متعلق است به: كانون دانش |

ايميل به مدير سايت | پرسش از مدير | فيد آر اس اس همسنگان | پیشنهاد و انتقاد | شرايط عضويت | توصيه هاي امنيتي